035-37273031-3

خانه » کاتالوگ رنگ » سیستم رنگی رال

سیستم رنگی رال


سیستم رنگی رال احتمالا اولین روشی است که بصورت علمی و نظام مند بعنوان پایه علمی رنگ شناسی مورد استفاده کشورهای مختلف جهان قرار گرفت. اولین مجموعه آن بصورت یک مجموعه چهل گانه در دهه بیست میلادی توسط آلمانها معرفی شد. پس از این استانداردسازی اولیه، کارخانه های رنگ سازی نیز بر اساس رال رنگهای خود را میساختند و اکنون که نزدیک به یکصدسال از تولد آن میگذرد استانداردهای متنوعی در تهیه و تولید و استفاده صنعتی و خانگی دارد. کارخانجات مدرن رنگسازی قادر هستند با روشهای کد گزاری رال کلاسیک، بیش از دویست رنگ مختلف را تولید کنند. این روش بصورت سنتی در ایران هنوز هم وجود دارد و شما به هر کجا که مراجعه کنید میتوانید با پالت رنگی، رال رنگهای مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

موسسه رال که درحال حاضر تحت عنوان “انستیتوی آلمانی برای تضمین کالا وعلامت گذاری” درآلمان قرار دارد در سال ۱۹۶۰ نام هایی را نیز برای ۲۱۰ فام ثبت شده با ارقام رال برگزید. این نام ها با استفاده از رنگ گلها ،حیوانات وبسیاری چیز های دیگر که در زندگی روزمره با آن مواجه هستیم ، سرچشمه می گیرد. به عنوان مثال می توان  از زرد بلالی گرفته تا زرد شنی وزردگوگردی یا زرد خورشیدی نام برد. رقم اول از چهاررقم رال گویای فام هایی (کلی) می باشد. به این ترتیب که ۱ برای زرد، ۲ برای فام های نارنجی، ۳ برای فام های قرمز و ۴ برای فام های بنفش، ۵ برای آبی ها و ۶ برای سبزها، ۷ برای طوسی ها و ۸ برای قهوه ای ها و بالاخره ۹ برای سفیدها و مشکی ها است.


جهت مشاهده کاتالوگ رال روی تصویر کلیک کنید

(توجه داشته باشید اختلاف رنگ مشاهده شده در مانیتور با رنگ کاتالوگ چاپ‌شده اجتناب ناپذیر است و انتخاب دقیق‌تر فام رنگ می‌بایست از روی کاتالوگ چاپی انجام گیرد)